Pomoc - Szukaj - Użytkownicy - Kalendarz
Pełna wersja: Historia Sportu w Dąbrowie Górniczej
Forum Mieszkańców Dąbrowy Górniczej > Dąbrowa Górnicza > Historia
BARES
CYTAT
Miasto ze sportowymi tradycjami

Redakcja: Przemysław Kędzior



Zdjęcia, wycinki prasowe, puchary i inne eksponaty dokumentujące dzieje dąbrowskiego sportu zebrano w Zespole Szkół Sportowych.

Legitymacje sportowe, kroniki, wycinki prasowe, proporczyki, zdjęcia, dyplomy, medale, puchary. Setki pamiątek, w których zapisany jest spory kawałek historii Dąbrowy. To zbiory muzeum sportu, które jutro zostanie otwarte w Zespole Szkół Sportowych.

Pomysł zebrania eksponatów związanych z dąbrowskim sportem zrodził się rok temu.

Podczas spotkania Miejskiej Komisji Historycznej „Pokolenia" zaproponowałem utworzenie sekcji, która zajmie się tematyką sportową. Na początku zamierzaliśmy zorganizować wystawę, ale z czasem, gdy poszerzały się nasze zbiory, postanowiliśmy stworzyć muzeum - opowiada Jarosław Moździerski.

Członkowie Komisji dotarli do wielu ciekawostek. Odnaleźli m. in. przedwojenne pismo prezesa Zagłębia Dąbrowa Górnicza do dowództwa Pułku Artylerii Lekkiej w Będzinie z prośbą o zwolnienie ze służby na czas meczu żołnierza, a jednocześnie piłkarza tego klubu. Mają także pochodzący z 1938r. mandat dla całej drużyny za przejazd pociągiem bez biletu na trasie Dąbrowa Górnicza - Lublin. Wiele zdjęć, kronik i wycinków pochodzi od Zygmunta Piekarskiego. To były sędzia piłkarski i działacz sportowy, który okazał się prawdziwą skarbnicą wiedzy na temat sportu w mieście. Formalną stroną przejęcia eksponatów i ich skatalogowaniem zajął się Arkadiusz Rybak, dyrektor Muzeum Miejskiego „Sztygarka".

- Sport w Dąbrowie ma barwną historię. Dlatego chcemy przypomnieć o ludziach, którzy go tworzyli, oddać im należną cześć, pokazać tradycje i korzenie. W muzeum będziemy organizować lekcje dla uczniów dąbrowskich szkół, w czasie których zobaczą, jak kiedyś wyglądała działalność sportowa - tłumaczy Andrzej Latosik, dyrektor Zespołu Szkół Sportowych.


W przyszłości muzeum ma zostać udostępnione innym zwiedzający. Przygotowana zostanie także jego strona internetowa.

O tym, że miasto jest ważnym punktem na sportowej mapie świadczą nie tylko ostatnie sukcesy siatkarek czy koszykarzy. Już przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości w mieście działały kluby i stowarzyszenia, w ograniczonej formie, silnie kontrolowane przez zaborcę. Z tamtych czasów, z 1915r. zachował się np. sztandar KS „Zagłębianka". Dąbrowa może poszczycić się także kilkoma olimpijczykami.

- W Dąbrowie urodzili się, mieszkali bądź trenowali Jerzy Janikowski, Zbigniew Żedzicki, Tadeusz Godyń i Arkadiusz Sowa - wylicza Jarosław Moździerski.

Związki z Dąbrową mają także inne sportowe sławy, Sobiesław Zasada, Waldemar Gawron czy Leszek Gajdziński.

Właśnie o tych znanych i mniej znanych postaciach, o długich i barwnych dziejach dąbrowskiego sportu będzie można dowiedzieć się w muzeum. Uroczyste otwarcie jutro o godz. 16.
Zibar
CYTAT
Muzeum nauczy historiiWe wtorek w Zespole Szkół Sportowych otwarto muzeum dąbrowskiego sportu. Na początku organizowane będą w nim lekcje lokalnej historii dla uczniów. Później zostanie udostępnione zwiedzającym.
Czytaj więcej...


Niestety nie udało mi się być na otwarciu, ale postaram się dowiedzieć więcej o organizacji samej wystawy i jak i kiedy będzie dostępna.
BARES
CYTAT
Lekcje o zagłębiowskim sporcie

Muzeum Sportu działające w Zespole Szkół Sportowych w Dąbrowie Górniczej zaprasza uczniów klas VI szkół podstawowych oraz III gimnazjów we wtorki i środy na lekcje muzealne, związane z dziejami sportu w naszym mieście oraz regionie.

Lekcje w muzeum będą uzupełnieniem programu nauczania obowiązującego w szkole. Do tego pozwolą młodzieży rozwinąć i pogłębić zainteresowanie sportem, ideami olimpijskimi oraz historią miasta i regionu.

Zajęcia prowadzone w muzeum wykroczą poza system klasowo-lekcyjny, co ma sprzyjać aktywnemu przyswajaniu treści. Będą zmierzać do propagowania idei sportu, historii miasta i regionu oraz uświadomią młodzieży, że dąbrowski sport ma długą i bogatą tradycję oraz znaczny wkład w rozwój wielu dyscyplin.

Lekcje muzealne są także jednym ze sposobów, żeby zachęcić uczniów do aktywności fizycznej. Ponadto mają przyczynić się do rozbudzenia zainteresowań kulturalnych i poznawczych oraz stać się bodźcem do częstych kontaktów z muzeum.



Szkoły zgłaszają chęć uczestnictwa w lekcjach muzealnych w sekretariacie Zespołu Szkół Sportowych, pod numerem telefonu: 32 262 69 68.


***
Muzeum Sportu m.in. gromadzi i przechowywuje zbiory związane z działalnością sportową na terenie miasta i regionu, prowadzi działalność edukacyjną (w tym lekcje muzealne) i kulturalno-oświatową.

W jego zasobach znajdują się liczne eksponaty: puchary, trofea , kroniki, medale dyplomy, fotografie, dokumenty archiwalne związane z wydarzeniami sportowymi w latach 1909-do czasów obecnych.

Zbiory zgromadzone w muzeum upamiętniają wiele wydarzeń sportowych i sportowców, którzy indywidualnie i drużynowo osiągnęli wiele sukcesów na szczeblu miasta, regionu, kraju, Europy i świata. Związane są przede wszystkim z takimi dyscyplinami, jak : piłka nożna, zapasy, szermierka, boks, triathlon, kick-boxing.

http://www.dabrowa-gornicza.pl/aktualnosc-...im+sporcie.html
Zibar
CYTAT
Pamiątki Zagłębiaka poszukiwane

Dla młodszych kibiców IV-ligowa piłka nożna w Dąbrowie Górniczej - to drużyna pod nazwą Zagłębiak. Starsi pamiętają czasy, gdy w rozgrywkach uczestniczyły dwa zespoły - Zagłębianka i RKS Zagłębie.
czytaj więcej...


Biorąc pod uwagę, że nasi użytkownicy są w posiadaniu zdjęć Dąbrowy z dawnych czasów, to i pewnie mają pamiątki związane z dąbrowskim klubem. Poszukajcie może coś się znajdzie: pocztówki, bilety, plakaty, proporczyki... może nawet puchary. Warto uczestniczyć w takich wydarzeniach.
Slyzaba
Super inicjatywa - niestety w moich zbiorach nie ma nic z dąbrowskiego sportu sad.gif
Slyzaba
Czy ktoś z Was ma więcej informacji o klubie "Zagłębianka"? Mam niesamowite fotografie z budowy tego boiska sprzed około 100 lat, kilka dokumentów, na których jednak widnieje Będzin. Czy w tamtej części rejonu zmieniły się granice Będzina i Dąbrowy? Czy może w Będzinie też był klub o tej samej nazwie? Na forum znalazłem info o kobiecej sekcji.

W sieci jest mnóstwo stron ale najczęściej są to encyklopedyczne wzmianki np.

CYTAT
? Nazwy: (1911-14) Orzeł, Sęp, Naprzód (dzikie drużyny z Ksawery (obecnie dzielnica Będzina), które dały początek klubowi) -> (1922) KS [Klub Sportowy] Zagłębianka Dąbrowa Górnicza (fuzja reaktywowanych po wojnie drużyn Orła i Sępa z KS [Koło Sportowe] Odrodzona Polska w Dąbrowie Górniczej) -> (1946) GKS [Górniczy Klub Sportowy] Zagłębianka Dąbrowa Górnicza (patronat Kopalni Węgla Kamiennego "Generał Zawadzki" w Dąbrowie Górniczej) -> (1989) KS Zagłębianka Dąbrowa Górnicza (wycofanie się KWK "Generał Zawadzki" ze sponsorowania klubu) -> (1997) KS [Klub Sportowy] Zagłębiak Dąbrowa Górnicza (fuzja z RKS [Robotniczy Klub Sportowy] Zagłębie Dąbrowa Górnicza)


Na kilku forach piłkarskich/historycznych użytkownicy zamiennie lokują "Zagłębiankę" w Dąbrowie i Będzinie.

Przy okazji poszukiwań znalazłem ten teren w ofercie inwestycyjnej na stronie UM:

http://www.dabrowa-gornicza.pl/oferta-opis-78.html
menago
o tych terenach zawsze mowilo sie ze "jedna bramka jest w Bedzinie a druga w DG" pewnie stad te rozbieznosci.
troche historii masz na stronie klubowej http://zaglebiakdabrowa.futbolowo.pl/menu,...ebianka-dg.html
CYTAT
Początki Zagłębianki sięgają czasów sprzed I wojny światowej. Między 1911, a 1914 rokiem na dąbrowskiej wówczas Ksawerze zaczęły powstawać dzikie drużyny piłkarskie: Sęp, Naprzód, Orzeł i inne.


polecam skontaktowac sie z adminem strony klubowej smile2.gif
eszogo1970
Jedna bramka w Dąbrowie a druga w Będzinie jak podał mój przedmówca. Skąd to się wzięło. W 1921r. władze Będzina postulowały odłączenie od Dąbrowy Ksawery i Koszelewa liczących ok. 10 000 mieszkańców. Urząd Wojewódzki w Kielcach postulat ten poparł przede wszystkim ze względów narodowościowych. Dzięki temu w Będzinie wzrósł znacząco procent mieszkańców wyznania nie-mojżeszowego. I to był chyba główny powód. W zamian do Dąbrowy miano włączyć Gołonóg liczący ok. 7,5 tyś. mieszkańców z dużą ówcześnie kopalnią Flora. Nic z tego nie wyszło, Gołonóg połączono z D.G. dopiero w 1960r. Oczywiście zmiana granic pomiędzy Dąbrową a Będzinem spowodowała liczne perturbacje dla zamieszkałych tam osób. Na ul. Zielonej czy Wiejskiej teraz nie pamiętam część domów stoi w Będzinie a te z drugiej strony drogi w Dąbrowie. Mieszkańcy więc podają adres w Będzinie bo stamtąd chodzi listonosz. Ponadto nie da się dostać do Dąbrowy w inny sposób niż przez Będzin. Stąd te różne i wprowadzające w błąd adresy i usytuowanie Zagłębianki raz w Dąbrowie a za innym razem w Będzinie. I na koniec moja smutna refleksja, niezależnie co mówią różni lokalni politycy zwłaszcza ci opozycyjni dla Zagłębianki nie ma ratunku. Miasta nie stać na utrzymanie dwóch klubów oddalonych od siebie o parę kilometrów. Także peryferyjne jego usytuowanie skazuje go na likwidację. Pozostała historia klubu i legenda bo nie wiem czy obecne władze klubu zarządzając targowiskiem w Gołonogu zabezpieczyły po pożarze archiwum.
Slyzaba
Fotografie, o których kiedyś już pisałem. Bardzo prawdopodobne, że są to początki boiska "Zagłębianki":

http://dawnadabrowa.pl/fotografia/ubijanie...kiego_1251.html


http://dawnadabrowa.pl/fotografia/transpor...oiska_1250.html


http://dawnadabrowa.pl/fotografia/budowa,b...ianki_1249.html
djp
Jeśli mowimy o historii sportu w Dąbrowie to warto wspomnieć o klubie Mini Max. Klub nie tylko zarządzał kortami na Wojska Polskiego i (chyba) obiektami na Zielonej, ale przede wszystkim był prekursorem winsurfingu, a co bardziej zaskakujące, jednym z pierwszych w Polsce klubów zaangażowanych w snowboarding.
To jest wersja lo-fi głównej zawartości. Aby zobaczyć pełną wersję z większą zawartością, obrazkami i formatowaniem proszę kliknij tutaj.
Invision Power Board © 2001-2025 Invision Power Services, Inc.